Основна цел
Повишаване капацитета на българските малки и средни предприятия (МСП) за конкурентен и устойчив на динамично развиващите се пазари бизнес чрез предоставяне на услуги, свързани с използването на информационни и комуникационни технологии.
Очаквани резултати
Минимум 450 предприятия да получат ваучери, с които да се подпомогнат предприятията за въвеждането на цифрови технологии, улесняващи тяхната работа в настоящите динамични условия на COVID-19, както и да повишат капацитета си чрез използване на информационни и комуникационни технологии както следва:
- ваучери тип 1 – 90 броя
- ваучери тип 2 общо 360 броя
Индикатори
- Брой предприятия, получили ИКТ услуги
- Брой предприятия, получили ИКТ услуги за дигитален маркетинг
- Брой предприятия, получили за оптимизиране на управленски, производствени и логистични процеси;
- Брой предприятия, услуги за осигуряване на кибер и информационна сигурност на продукта и/или услугата и/или процесите.
Общ размер на безвъзмездната финансова помощ
9 775 672.98 лв., разпределени както следва:
- ваучери тип 1 – ваучери за web-базирани ИКТ услуги – платформи, web-сайтове и/или мобилни приложения с фиксирана номинална стойност 5 000 лева без ДДС за ползватели на услугите (МСП-получател на помощта), които имат регистрация по ЗДДС и 6 000 лв. с ДДС за ползватели на услугите (МСП-получател на помощта), които нямат регистрация по ЗДДС;
- ваучери тип 2 – ваучери за ИКТ услуги за дигитален маркетинг, оптимизиране на процеси и/или осигуряване на кибер и информационна сигурност с фиксирана номинална стойност 20 000 лева без ДДС за ползватели на услугите (МСП-получател на помощта), които имат регистрация по ЗДДС и 24 000 лв. с ДДС за ползватели на услугите (МСПполучател на помощта), които нямат регистрация по ЗДДС:
– група 1 – ИКТ услуги за дигитален маркетинг;
– група 2 – ИКТ услуги за оптимизиране на управленски, производствени и логистични процеси; – група 3 – ИКТ услуги за осигуряване на кибер и информационна сигурност на продукта и/или услугата и/или процесите.
Помощ „de minimis”
Размерът на помощта по режим de minimis за едно и също предприятие, заедно с другите получени минимални помощи, не може да надхвърля левовата равностойност на 200 000 евро за период от три бюджетни години.
Допустими кандидати
Юридически лица или еднолични търговци, регистрирани съгласно Търговския закон, които са микро-, малки- или средни предприятия по смисъла на чл. 3 и чл. 4 от ЗМСП и развиват своята основна икономическа дейност в една от следните групи дейности:
Високотехнологични и средно високотехнологични промишлени производства:
С20 „Производство на химични продукти“
C21 „Производството на лекарствени вещества и продукти“
C26 „Производството на компютърна и комуникационна техника, електронни и оптични продукти“
С27 „Производство на електрически съоръжения“
С28 „Производство на машини и оборудване, с общо и специално предназначение“
С29 „Производство на автомобили, ремаркета и полуремаркета“
С30 „Производство на превозни средства, без автомобили“
Интензивни на знание услуги:
J58 „Издателска дейност“
J59 „Производството на филми и телевизионни предавания, звукозаписване и издаване на музика“
J60 „Радио- и телевизионна дейност“
J61 „Далекосъобщения“
J62 „Дейности в областта на информационните технологии“
J63 „Информационни услуги“
М72 „Научноизследователска и развойна дейност“
Нискотехнологични и средно нискотехнологични промишлени производства:
С10 „Производство на хранителни продукти“
С11 „Производство на напитки“
С13 „Производство на текстил и изделия от текстил, без облекло“
С14 „Производство на облекло“
С15 „Обработка на кожи; производство на обувки и други изделия от обработени кожи без косъм“
С16 „Производство на дървен материал и изделия от дървен материал и корк, без мебели; производство на изделия от слама и материали за плетене“
С17 „Производство на хартия, картон и изделия от хартия и картон“
С18 „Печатна дейност и възпроизвеждане на записани носители“
С19 „Производство на кокс и рафинирани нефтопродукти“
С22 „Производство на изделия от каучук и пластмаси“
С23 „Производство на изделия от други неметални минерални суровини“
С24 „Производство на основни метали“
С25 „Производство на метални изделия, без машини и оборудване“
С31 „Производство на мебели“
С32 „Производство, некласифицирано другаде“
С33 „Ремонт и инсталиране на машини и оборудване“.
С оглед избягване на припокриването на интервенциите между ОПИК 2014-2020 г. и Програмата за развитие на селските райони 2014-2020, подкрепа по настоящата ваучерна схема не могат да получават кандидати, които са:
- микропредприятия, които имат седалище или клон със седалище на територията на селски район, съгласно определението в т. 8.1. от Описанието на общите условия от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г. и са заявили за подпомагане дейности по проекта, които ще се осъществяват в община на територията на селските райони в Република България.
- предприятия, кандидатстващи за финансиране на дейности за преработка и/или маркетинг на горски продукти (с изключение на производството на пелети от дървесни отпадъци, получени от индустриалната преработка на дървесина и на производството на несглобени дървени паркетни дъски)
- микропредприятия, осъществяващи инвестиции, свързани с преработка и/или маркетинг на селскостопански продукти в неселскостопански продукти извън Приложение № I от Договора за създаване на европейската общност, или с производството на памук, в случай че тези инвестиции се осъществяват на територията на селските райони съгласно определението в т. 8.1 Описание на общите условия от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г.
- малки и средни предприятия, осъществяващи инвестиции, свързани с преработка и/или маркетинг на селскостопански продукти в неселскостопански продукти извън Приложение № I от Договора за създаване на европейската общност, или с производството на памук, с изключение на хляб, тестени и сладкарски изделия, в случай че тези инвестиции се осъществяват на територията на селските райони съгласно определението в т. 8.1. Описание на общите условия от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г.
- предприятия, извършващи икономическа дейност, която съгласно КИД 2008 попада в Сектор С – код на икономическа дейност 10 „Производство на хранителни продукти” и код 11 „Производство на напитки”
Краен срок и начин за кандидатстване
30.09.2020 г., 16.30 часа.
Проектните предложения по настоящата процедура се подават изцяло по електронен път чрез попълване на уеб базиран формуляр за кандидатстване и придружителните документи чрез ИСУН 2020 единствено с използването на Квалифициран електронен подпис, чрез модул „Е-кандидатстване“ на следния интернет адрес: https://eumis2020.government.bg.
Допустими разходи
Допустимите разходи са разходи за ИКТ услуги, както следва:
1) посочените в проектното предложение са от допустимите ИКТ услуги от Списъка на включените във ваучерната схема ИКТ услуги;
2) включените в проектното предложение на кандидата ИКТ услуги отговарят на ИКТ услугите, включени в предмета на сключения договор с доставчик на ИКТ;
Допустимите разходи, трябва:
3) да са отразени в счетоводната документация на МСП
4) да не са финансирани по друг проект, програма или друга финансова схема, финансирана от публични средства на националния или европейския бюджети.
Гореописаните услуги следва да бъде извършени от доставчици, включени в Списъка на одобрените доставчици на ИКТ услуги.
Допустими дейности
Допустимите дейности включват предоставянето на МСП на ИКТ услуги от Списъка на включените във ваучерната схема ИКТ услуги,както следва:
- ваучери тип 1 – ваучери за web-базирани ИКТ услуги – платформи, web-сайтове и/или мобилни приложения
- ваучери тип 2 – ваучери за ИКТ услуги за дигитален маркетинг, оптимизиране на процеси и/или осигуряване на кибер и информационна сигурност
Като задължителен елемент (дейност) към всички ИКТ услуги, включени и в двата типа ваучера, се предвиждат консултантски услуги за формиране на умения за работа и прилагане на съвременни ИКТ ( т.е. обучение на служители на получателите на ваучерите за работа с внедрените ИКТ услуги). Разходите за тях са включени в стойността на ваучера.
ВАЖНО:
Нито един доставчик на ИКТ услуги, няма право да предоставя ИКТ услуга по ваучерната схема (сумарно за ваучер тип 1 и ваучер 2, Група 1, Група 2 и Група 3) на повече от 10 предприятия-получатели на помощта.
Срокове
Срок на договора – 36 месеца.
Срока на изпълнение на проекта на МСП – не повече от 9 месеца от датата на издаване на ваучера. През този период предприятията МСП – получатели на помощта трябва да получат:
-лиценз/друг документ, удостоверяващ право на собственост/право на ползване за ИКТ система/модул;
– протокол, от който да е видно, че ИКТ системата/модула и приложенията са въведени;
– технически паспорт/друг еквивалентен документ